Banki zdjęć royalty free, sprzedaż zdjęć

Banki zdjęć RF (agencje microstock)

opis najlepszych banków - sprzedaż zdjęć

SHUTTERSTOCK - sprawdzony bank zdjęć

AKTUALIZACJA: Niestety w czerwcu SHUTTERSTOCK zmienił rozliczenia z fotografami, wprowadził resetowanie poziomu, jaki osiągnął fotograf od początku każdego roku. Większość zdjęć jest sprzedawana za symboliczne 0,10 USD. Wielu fotografów obraziło się na ten bank zdjęć, próbowali bojkotować SHUTTERSTOCK, niektórzy przestali przesyłać nowe zdjęcia, inni zaakceptowali niższe ceny i nadal współpracują z tym bankiem zdjęć. Poniższy opis dotyczy sytuacji sprzed 2020 roku. Najsmutniejsze chyba jest to, że bank, który płaci najmniej fotografom jest po prostu nadal najpopularniejszy.

SHUTTERSTOCK - najpopularniejszy bank zdjęć RF. Jest czymś w rodzaju fotograficznego Google! Cała trudność przy rejestracji nowego fotografa polega na tym, że trzeba wybrać 10 zdjęć, które są traktowane jako egzamin sprawdzający Wasze umiejętności. UWAGA: jeśli recenzent odrzuci więcej niż 3 Twoje zdjęcia - możliwość rejestracji zostanie przesunięta o miesiąc. Jak widzicie SHUTTERSTOCK tak łatwo nie akceptuje każdego posiadacza aparatu cyfrowego! Dlatego przed wyborem zdjęć zapoznajcie się z moimi wskazówkami. Jeśli ludzie z SHUTTERSTOCKa pomyślnie zaakceptują przynajmniej 7 zdjęć - wówczas znikają wszelkie ograniczenia! SHUTTERSTOCK akceptuje nawet 1000 zdjęć dziennie! Nie ma żadnych limitów. Możesz wysyłać Swoje fotografie codziennie. Niestety zła wiadomośc jest taka, że na początek otrzymujesz jedynie 0,25 USD za zdjęcie, niezależnie od sprzedanego rozmiaru. Pojawia się jednak dobra wiadomość, jeśli dodasz około 100-200 ciekawych zdjęć, realna sprzedaż to 10-30 zdjęć dziennie. Jeden warunek - musisz cały czas być na topie, czyli stale dodawać nowe fotografie. Po skopiowaniu zdjęć przez FTP można je łatwo zatwierdzić do dalszej akceptacji, wystarczy wybrać dwie podstawowe kategorie (bez podkategorii) i ewentualnie wgrać model release. Panel administratora jest łatwy i przyjazny, niestety nie wiemy jak wygląda oglądalność naszych fotek, znamy tylko statystki sprzedaży. Akceptacja lub odrzucenie zdjęć zajmuje zwykle 2-3 dni. Wszystkie zdjęcia są przeglądane w konkretny dzień. Gdy na przykład w poniedziałek dodamy 20 fotek, a w środę 100 kolejnych, wszystkie 120 zdjęć będzie sprawdzonych jednocześnie. Tak więc terminy się nie oddalają i można naprawdę szybko i sprawnie dodać setki fotografii.
 
Shutterstock

Fakty - najpopularniejszy bank zdjęć Shutterstock:

Moja opinia: do 2020 roku był to najlepszy bank royalty free, najlepiej wypromowany, rozpoznawalny na całym Świecie.

Prowizje ze sprzedaży: Aktualnie to tylko 0,10 USD (sporadycznie wyższe ceny), przed 2020 rokiem: 0,25-0,38 USD (abonament klienta), 0,81-1,24 USD (pojedyńczy zakup mały i średni rozmiar), 1,88 USD-2,85 USD (pojedyńczy zakup każdy rozmiar), 15,00 USD i 28,00 USD (zakup indywidualny i rozszerzone licencje)

Wymagania wobec fotografów i jakości zdjęć: wysokie

Sugestie: Na początek trzeba przejść wstępną weryfikację, zaprezentować 10 zdjęć. Aby stać się użytkownikiem Shutterstock 7 zdjęć musi być zaakceptowanych, inaczej konto jest blokowane na miesiąc. Sugeruję przejrzeć zdjęcia dostępne w tym banku i wybrać podobne, estetyczne fotografie ze swojej kolekcji. Na początku lepiej nie wgrywać zbyt kontrowersyjnych zdjęć, reporterskich, artystycznych fotografii. Wystarczą poprawne, dobrze oświetlone i estetyczne zdjęcia o różnej tematyce: modelki, krajobraz, przedmioty.


DEPOSITPHOTOS - nowe możliwości sprzedaży zdjęć

DEPOSITPHOTOS to młodszy bank zdjęć, ale doskonale przygotowany do walki z silną konkurencją. Mam nawet wrażenie, że odebrał klientów Shutterstockowi. Bardzo mocno reklamuje się w znanych wyszukiwarkach i platformach społecznościowych. Pojawienie się tego banku było przemyślanym przedsięwzięciem, nie jest to jakiś przypadkowy bank zdjęć, który ma więcej fotografii niż chętnych klientów na jej zakup. Możliwości sprzedaży i potencjał zysku w tym banku są bardzo realne. DEPOSITPHOTOS na tym etapie akceptuje większość zdjęć - przy założeniu, że są one estetyczne i dobrze oświetlone, tematyka dowolna. Co ważne akceptują także zdjęcia reporterskie (editorial) z różnych imprez, wydarzeń, zdjęcia sportowe itp. Nie mają wielkich wymagań co do tematyki i jak zaobserwowałem zaakceptowali ogromną większość moich zdjęć, z innymi bankami było znacznie trudniej. W DEPOSITPHOTOS sprzedawane są regularnie różne zdjęcia (inne niż w pozostałych agencjach microstock tego typu). Standardowo fotograf otrzymuje 0,30 USD za zdjęcie sprzedane w ramach abonamentu klienta. Zdarzają się także pojedyncze transakcje i wówczas otrzymujemy 0,44 lub 0,88 USD. Pliki są sprawdzane bardzo szybko, zwykle w ciągu 48 godzin. Dodatkowo w DEPOSITPHOTOS możemy liczyć na pomoc konsultantów. Zdziwiło mnie, gdy taka osoba skontaktowała się ze mną z zapytaniem, czy wszystko w porządku i czy sprawnie dodaję zdjęcia. Zdarzyło się raz, że pliki utknęły przez serwer FTP i od razu pomogli to rozwiązać. Według mnie DEPOSITPHOTOS ma ogromny potencjał i warto tam założyć konto. Dodawanie zdjęć idzie bardzo sprawnie, system opisów jest bardzo przejrzysty i możemy szybko zatwierdzić kilkadziesiąt zdjęć w ciągu kilku sekund. W ciągu kilku dni otrzymamy emaile dotyczące efektów naszej sprzedaży, informują o każdym sprzedanym pliku. Wszystko jest przejrzyste i czytelne zarówno dla fotografa jak też dla klienta korzystającego z banku zdjęć. Od 2014 roku zaobserwowałem, że DEPOSITPHOTOS bardzo intensywnie się reklamuje i ich banery można spotkać na każdej polskiej i międzynarodowej stronie www. Według mnie bank ma ogromny potencjał i w pewnym sensie szybko dogonił czołowe banki zdjęć takie jak Shutterstock i Dreamstime.
 
Depositphotos


MOSTPHOTOS - najbardziej liberalny bank zdjęć

MOSTPHOTOS to bank, który bardzo szybko zdobył serca fotografów. Największym atutem tego banku jest fakt, że nikt nie dokonuje weryfikacji dodanych zdjęć. Oczywiście zdjęcia o słabej jakości mogą być usunięte, ale MOSTPHOTOS generalnie zezwala fotografom na bezpłatne prezentowanie swoich prac, bez większych ograniczeń. Dzięki temu w MOSTPHOTOS możemy stworzyć swoje kompletne portfolio. Na początku ten bank sprzedawał zdjęcia w cenach 25 Euro i aż 50% stanowiło zysk fotografa. Po pewnym czasie w MOSTPHOTOS zrozumieli, że konkurencja jest zbyt silna i zmienili ceny zdjęć zależnie od rozmiaru, od tego czy jest to zakup w ramach subskrypcji, czy jednorazowa transakcja. W wyniku tych zmian zyski fotografa wynoszą zwykle od kilkunastu do kilku Euro za zdjęcie. Mimo wszystko można szybko uzbierać 10 Euro, a taka suma jest potrzebna, aby uzyskać wypłatę środków przez PayPal. Pod tym względem MOSTPHOTOS jest najbardziej elastycznym i liberalnym bankiem zdjęć. Oczywiście są inne, działające podobnie, ale nie są tak efektywne i nie generują sprzedaży lub zmuszają fotografów do zakładania płatnych profili. Co ciekawe MOSTPHOTOS sprzedaje zdjęcia głównie w Szwecji, chociaż jest to bank o zasięgu międzynarodowym i dysponuje trochę inną bazą zdjęć niż pozostałe banki RF. Według mnie warto dodać tu wszystkie swoje zdjęcia przeznaczone na sprzedaż.
 
Mostphotos


DREAMSTIME - solidny partner w sprzedaży zdjęć

DREAMSTIME to pozornie zwykły bank zdjęć, nic specjalnego, jednak możliwości sprzedaży mogą zaskakiwać! Początki są łatwe, nie trudno dołączyć ze swoimi fotografiami. Problem polega jednak na tym, że w DREAMSTIME trzeba wgrać większą liczbę zdjęć. Zaobserwowałem, że po przerkoczeniu progu 200 fotek - sprzedaż gwałtownie wzrosła. Dotyczyło to zarówno nowych zdjęć, jak też starszych, które dodałem na przykład trzy miesiące temu. DREAMSTIME nie jest też tak krytyczny jak ten microstock opisany powyżej. Powody odrzucenia zdjęć są logiczne i nie trzeba się na nikogo obrażać. Panel administratora jest łatwy i czytelny. Możemy wgyrwać zdjęcia przez FTP bez ograniczeń. Niestety podczas zatwierdzania pojawia się ograniczenie (zależy od ilości wszystkich zdjęć innych użytkowników), zdarza się, że możemy zatwierdzić tylko 10-20 zdjęć dziennie. Zanim DREAMSTIME sprawdzi nasze prace musimy określić od jednej do trzech kategorii. Niestety kategorie nie są najlepsze, brakuje czasem podstawowych grup, które najlepiej klasyfikowałyby nasze zdjęcia. Podczas dodawania można przełączyć się na panel zdjęć reporterskich - editorial. Zyski z każdego zdjęcia wahają się w przedziale 0,35 - 1,80 USD. Czas akceptacji jest podany dla każdej dodanej fotografii osobno. Wynosi zwykle od 2 do 5 dni.
 
Dreamstime


ADOBE STOCK (wcześniej FOTOLIA) - nowy, duży potencjał

ADOBE STOCK to kolejny, bardzo popularny bank zdjęć royalty free. Ma długą historię, bo istniał przez wiele lat jako FOTOLIA. Firma Adobe przejęła ten bank i zdecydowanie go ulepszyła. Rejestracja nie jest trudna i można szybko dołączyć do grona nowych fotografów. Sugeruję jednak powstrzymać entuzjazm, bo ADOBE STOCK to najbardziej krytyczny bank, jaki znam. Początki były dosyć łatwe, ale gdy recenzenci zobaczyli, że dodaję coraz więcej zdjęć postanowili je szybko zredukować. Zdarzało się, że na 10 zdjęć akceptowali 1! Inne banki z tych samych 10 akceptowały 5-8 fotografii. Gdy recenzenci FOTOLII nie mają już innego powodu odrzucenia zdjęć, mogą po prostu napisać, że nie odpowiada im jakość i nie spełnia ich wymogów estetycznych. Nie warto się jednak zrażać, bo sprzedaż w tym banku jest dosyć dobra. Wgrywanie zdjęć przez FTP bez limitów, następnie musimy wybrać podstawową i dodatkową kategorię, w przypadku modelek dodajemy tradycyjnie model release. Ceny za zdjęcia są zależne od zakupionego rozmiaru, a także od tego, czy ktoś ma wykupiony abonament na pobieranie zdjęć. Zwykle zarabiamy 0,25-1,30 USD za zdjęcia. ADOBE STOCK nie akceptuje zdjęć reporterskich / dokumentalnych. Czas sprawdzenia naszych pracy wynosi zwykle 3-5 dni, chociaż raz zdarzyło mi się, że recenzent działał w czasie rzeczywistym i akceptował moje zdjęcia 20 minut po moim zatwierdzeniu. To jednak rzadkość!
 
Fotolia


123 ROYALTY FREE - przyjazny i czytelny bank zdjęć

123ROYALTYFREE to kolejny microstock, gdzie warto zaprezentować swoje prace. Nie mają limitów dodawania zdjęć i można je płynnie kopiować za pomocą FTP. Po wgraniu plików wystarczy je zatwierdzić! Nie ma żadnych kategorii do wyboru, choć nie jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Ułatwia szybkie dodawanie zdjęć, ale może utrudnia wyszukiwanie plików osobom, które szukają na przykład architektury. 123ROYALTYFREE nie jest zbyt krytyczny, akceptują większość dobrych zdjęć. Najczęstszy powód odrzucenia fotek to - słabe światło/kompozycja. Akceptacja nowego fotografa zajmuje 1-2 dni, trzeba obowiązkowo wgrać skan swojego paszportu. Dodawanie zdjęć przebiega sprawnie, mają czytelny i łatwy panel administratora. Tak samo sprawnie odbywa się akceptacja zdjęć, zwykle trwa jedną dobę. 123ROYALTYFREE zapewnia fotografom efektywny system sprzedaży swoich prac. Zyski z każdego sprzedanego zdjęcia w przedziale 0,36 - 1,30 USD. Przyznam jednak, że nie jest to najlepsza agencja microstock. Jeśli jednak poważnie myślimy o sprzedaży swoich fotek w każdym możliwym miejscu i chcemy zaistnieć w bankch royalty free to jest to obowiązkowa pozycja. Ten bank nie akceptuje zdjęć reporterskich.
 
123 Royalty Free


ISTOCKPHOTO - wymagający bank zdjęć dla artystów

ISTOCKPHOTO to dosyć sławny bank zdjęć. Oglądalność zdjęć jest bardzo wysoka, popularne fotografie w ciągu kilkunastu dni są oglądane przez 20-50 użytkowników, gdy w innych bankach mogą być dostrzegane ledwie kilka razy. ISTOCKPHOTO ma jedną główną wadę limit 15 zdjęć w ciągu tygodnia i brak klienta FTP. Proces rejstracji wymaga więcej czasu niż w innych agencjach microstock. Musimy przejść i zrozumieć podstawowe lekcje dotyczące jakości i sposobu dodawania zdjęć. Na koniec czeka nas prosty test. Musimy też dodać trzy najlepsze zdjęcia, które są wizytówką naszych kompetencji. Ten cały proces może odstraszyć potencjalnych sprzedawców zdjęć, jednak ze względu na popularność tego banku warto się skuipić i poświęcić 20 minut podczas rejestracji. ISTOCKPHOTO wymaga dodawania zdjęć przez formularz WWW, niestety ten system nie zawsze odczytuje opisy, tytuły i słowa kluczowe z naszych plików. Nie ma na to reguły - dyskutowano już o tym na forum ISTOCKPHOTO. Atutem tego banku jest na pewno możliwośc ocen, prowadzenia rankingu. Jeśli mamy dobre zdjęcia, wówczas kupujący wystawią nam wysokie oceny, a to zwiększa oglądalność fotografii, a tym samym rosną szanse sprzedaży. Niestety recenzjenci ISTOCKPHOTO są dosyć krytyczni. Może się zdarzyć, że wykorzystamy limit 15 zdjęć, będziemy czekali tydzień i przykładowo 10 zdjęć będzie odrzuconych. W przypadku tego banku trzeba wykazać się cierpliwością. Chyba jednak warto, bo dobre nocne zdjęcie w ciągu kilku dni sprzedałem 10 razy. Już nawet irytowało mnie to, że cały czas sprzedaje się to jedno, konkretne zdjęcie. Czas werifykacji fotografii wynosi 5-10 dni. Nie akceptują fotografii reporterskich.
 
Aktualnie ISTOCKPHOTO należy do grupy Getty Images. Realne zyski mogą tu uzyskać w zasadzie tylko ci fotografowie, którzy oferują zdjęcia w najwyższej jakości i współpracują z Getty Images na wyłączność.
 
iStockPhoto


BIG STOCK PHOTO - słabsza sprzedaż, ale regularna

BIGSTOCKPHOTO to dosyć specyficzny bank zdjęć. Spsoób zarządzania zdjęciami, a także szata graficzna wydają się być nieco przestarzałe, jednak rejestracja jest dosyć prosta. Gdy już zostaniemy zaakceptowaniu możemy śmiało wgyrwać pliki przez FTP, bez żadnych ograniczeń. Następnie opisujemy zdjęcia i wybieramy od jednej do trzech podstawowych kategorii. BIGSTOCKPHOTO zatwierdza lub odrzuca zdjęcia w ciągu 1-2 dni. Codziennie mamy limit dodawania zdjęć (przez FTP możemy wgrywać bez ograniczeń). W tej agencji microstock ilość zdjęć, jakie możemy dziennie przekazać do weryfikacji zależy od stosunku zatwierdzonych-odrzuconych zdjęć. Na przykład, jeśli 50% z wszystkich przegranych plików jest zaakceptowana wówczas możemy dodać około 20 fotek na dobę. Opisywanie zdjęć jest łatwe i idzie sprawnie, wybiera się trzy podstawowe kategorie. Co ciekawe BIGSTOCKPHOTO sprzedaje zdjęcia, które w innych bankach nie są popularne. Oznaczałoby to, że mają jakąś inną grupę docelowych klientów, odbiorców naszych zdjęć. Dlatego też warto dodawać tutaj swoje prace. Ponadto BIGSTOCKPHOTO oferuje prowizje w wysokości 0,50-2,00 USD za każde sprzedane zdjęcie! Od niedawna akceptują też zdjęcia reporeterskie - editorial.
 
BigStockPhoto