Banki zdjęć royalty free, sprzedaż zdjęć

Sprzedaj zdjęcia

Oprogramowanie do opisów/edycji zdjęć

program uniwersalny

Najbardziej wszechstronnym programem do prostej edycji, porządkowania, przeglądania i opisów IPTC zdjęć przeznaczonych na sprzedaż jest program XnView. Teoretycznie jest to darmowa przeglądarka do zdjęć, jednak program oferuje szereg dodatkowych funkcji przydatnych do przygotowania zdjęć na sprzedaż w agencjach microstock. Takie funkcje to: podgląd RAW, konwersja RAW na JPG, obrót zdjęcia, autobalans, ustawienia jasności, kontrastu i kolorów, zmiana rozmiarów - wszystkie te funkcje można zastosować do całej grupy zdjęć co znacznie usprawnia pracę z dużą ilością plików. Doskonałą pomocą jest edycja opisów IPTC (Ctrl+I): dotyczy to pojedyńczych zdjęć, jak i też całych grup. Jeśli zdjęcia są przyzwoicie wykonane (doświetlone) to XnView w zupełności wystarczy by przygotować je na sprzedaż.
oficjalna strona XnView

edycja graficzna

Trudno wyobrazić sobie edycję graficzną zdjęć bez Adobe Photoshop:
oficjalna strona AdobePhotoshop

Tańszym - jednorazowa opłata, ale dosyć "sprytnym" programem według mnie jest ACD See Photo Studio Ultimate. Daje duże możliwości organizowania zdjęć, ale także fajne narzędzia do retuszu np. automatyczna poprawa cery, smart erease (inteligetna gumka). Program posiada także wiele opcji związanych z regulacją barw, światła, nasycenia kolorów. Atutem są także gotowe akcje, możemy także nagrywać nasze własne akcje. Dzięki temu przyciskając jeden przycisk możemy w ciągu kilku sekund wyedytować kilka zdjęć. Akcja może oznaczać na przykład regulację poziomów, dodanie kontrastu, rozjaśnienie zdjęcia, zmianę balansu bieli, a na koniec zmianę rozmiaru zdjęcia i dodanie naszego logo. Oczywiście do zdjęć na sprzedaż nie możemy dodawać żadnego logo/znaku wodnego.
ACD See Photo Studio Ultimate

Nie zawsze jednak musimy inwestować w profecjonalne oprogramowanie, do pomocy mamy też inne, darmowe oprogramowanie, które zwykle wystarczy do ustawnienia kolorów, kontrastu i jasności, a także do odszumienia zdjęć:
the Gimp
Affinity Photo - PŁATNY (wcześniej bezpłatny Serif PhotoPlus - starter edition)
Paint.net
Image Forge
Photo Filtre
 
 

przeglądarki zdjęć

Poza przygotowaniem zdjęć musimy je też uporządkować na własnym dysku i skatalogować. Najlepszym programem jest chyba ACDSee Pro:
oficjalna strona ACDSee

Istnieje też szereg darmowych programów, które pomogą nam przeglądać i porządkować nasze fotografie:
XnView
Irfan View
FastStone
Free Photo Viewer
 
 

opisywanie zdjęć / dodawanie tagów IPTC

Najbardziej profesjonalny i oczywiście płatny program to FotoStation Pro, który zapewnia nam szybkie dodawanie opisów dla jednego lub wielu plików jednoczesnie:
oficjalna strona FotoStation Pro

Inne, darmowe programy pozwalające dodawać opisy/tagi do naszych zdjęć przeznaczonych na sprzedaż. Niestety zwykle darmowe programy zawodzą lub pozwalają na opisywanie ograniczonej liczby zdjęć, co zdecydowanie spowalania proces wgrywania zdjęć do banków royalty free. Przyznam szczerze, że nie znam dobrego i bezpłatnego programu do IPTC.
Microsoft ProPhoto Tools 2
PhotoBasic 3